danoreef

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 37
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: danoreef

Δημοσίευση από Νίκος » Κυρ 26 Μάιος 2019, 11:44

dano23 έγραψε:
Κυρ 26 Μάιος 2019, 11:12
Voas έγραψε:
Κυρ 26 Μάιος 2019, 10:33
καλημερα Γιώργο μου!

πολύ πιθανό ο αποχρωματισμος των sps να προήλθε από την αύξηση και ανισορροπια των θρεπτικών σου σε συνάρτηση με την πτώση του ph κατά τις βραδυνές ώρες!

θα σου πρότεινα να δουλέψεις την θερμοκρασια στους 25 βαθμούς σταθερή για τρεις εβδομάδες, με πολύ χαλαρές προσθήκες σε αμινοξέα και βιταμίνες, καθώς και τα βακτηρία με σύνεση!
καλημέρα Νίκο... κάθε βράδυ ανάβει αντίστροφα ο φωτισμός για την χαέτο όσο αφορά το ph, επίσης ανατάραξη επιφάνειας έχω όλη την διάρκεια της μέρας και της νύχτας σε πιο χαλαρούς ρυθμούς φυσικά.. εννοείται πως με σιγουριά δεν μπορώ να μιλήσω για το ph καθώς δεν έχω τεστ που να θεωρείται αξιόπιστο..
θερμοκρασία παίζω 24.5 όλο τον χειμώνα αλλά τωρα που καλοκαιριάζει σκέφτομαι να την ανεβάσω λιγάκι... παίζω ταργκετ με μίξη roids και αμινο στα lps και βλέπω να το εκτιμούν ιδιαίτερα.. αυτήν την εβδομάδα ξεκίνησα και στη στήλη του νερού αμινοξέα(μισή δόση απ την προτεινόμενη) μιας και τα θρεπτικά έπεσαν σε επιθυμητό επίπεδο...
το πρόβλημα ειναι οτι σκρασαραν τα sps με αποτέλεσμα να κόψουν να φωτοσυνθέτουν, ετσι αρχισε να μεταβάλλεται και να μειώνεται το ph .....σε αυτό υπαρχουν αρκετοί παράμετροι πρόκλησης τους, με αποτέλεσμα να προέλθει η ανισορροπια των θρεπτικών!

αν θες την γνώμη μου πήγαινε συντηρητικά, χωρίς δυνατά ταισματα των κοραλλιων, είναι αρκετά ευάλωτα σε βακτηριακες μολύνσεις στην παρούσα φάση, όταν αρχίσουν με το καλό οι καταναλώσεις αυξάνεις σταδιακα!
Οι χρήστες που πάτησαν Like στον/ην Νίκος για αυτή τη δημοσίευση:
dano23 (Κυρ 26 Μάιος 2019, 17:12)



dano23
Posts in topic: 66
Δημοσιεύσεις: 97
Εγγραφή: Πέμ 25 Οκτ 2018, 12:23
Τοποθεσία: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Έχει βάλει Like: 2 times
Του έχουν βάλει Like: 2 times

Re: danoreef

Δημοσίευση από dano23 » Κυρ 26 Μάιος 2019, 12:23

γι αυτό παίζω μισή δόση και ταργκετ ώστε να μην επιβαρύνω απότομα την στήλη και κατά συνέπεια το σύστημα...έχω κάνει τόση υπομονή οπότε δεν πρόκειται τώρα να πιέσω καταστάσεις γιατί θα γίνει πισωγύρισμα πάλι..

Απάντηση

Επιστροφή στο “Reef”