Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 28 Φεβ 2019, 11:57

Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Πιστεύω ότι αυτό θα μπορούσε να είναι ένα θέμα στο οποίο όλοι μας μπορούμε να γράψουμε τα λάθη που έχουμε κάνει ούτως ώστε να προφυλάξουμε κάποιο νέο φίλο στην επαφή του με το χόμπι.

Θα ξεκινήσω με τα δικά μου λάθη …που είναι αρκετά…παρόλο του ότι ήμουν από τους τυχερούς επειδή είχα δίπλα μου σε όλη την διαδρομή το ιδανικότερο support team (Βλέπε Voas – Τάκης).
Πάμε λοιπόν….

Νο1. Ανυπομονησία.

Όπως μου είχαν εξηγήσει πρίν ακόμη ασχοληθώ με το θαλασσινό ενυδρείο, ο χρόνος σε κάποιο θαλασσινό ενυδρείο συγκριτικά με κάποιο ενυδρείο γλυκού νερού είναι εντελώς αντίστροφος.
Και εξηγώ…. Ενώ στα περισσότερα ενυδρεία γλυκού νερού οι όποιες αλλαγές, επεμβάσεις, κτλ.. έχουν σχεδόν άμεσο αποτέλεσμα, στα θαλασσινά ενυδρεία οι όποιες αλλαγές (εκτός σημαντικών εξαιρέσεων) έχουν αποτέλεσμα και αποδίδουν «καρπούς» σε βάθος χρόνου.
Επίσης ο χρόνος που χρειάζεται ένα θαλασσινό ενυδρείο για να αρχίσει να τρέχει σε φουλ ρυθμούς συγκριτικά με κάποιο ενυδρείο γλυκού νερού είναι πολύ μεγαλύτερος.
Αυτό έχει σαν αποτέλεσμα τις περισσότερες φορές να προχώρησα σε κινήσεις, είτε βάζοντας πολλά ψάρια, είτε βάζοντας πολλά κοράλλια ενώ το ενυδρείο μου δεν ήταν «έτοιμο».
Αποτέλεσμα 99/100 υπήρξε μεγάλη ζημιά και ακόμη μεγαλύτερη απογοήτευση.

Νο2. Λάθος Ιχθυο φόρτωση

Αφού έχουμε στήσει τελικά το ενυδρείο μας και το έχουμε γεμίσει με νεράκι, εγώ προσωπικά (για να μην μιλήσω για τους άλλους), βιαζόμουν να βάλω ψαράκια μέσα.
Και παρόλο ότι είχα εμπειρία από ενυδρεία γλυκού νερού, και μπορούσα να καταλάβω τις ιδιαιτερότητες κάθε ψαριού, το Νο1 λάθος με οδήγησε στο Νο2 Λάθος.
Έβαλα εκτός από πάρα πολλά ψάρια μαζεμένα, έβαλα και ψάρια που δεν ταιριάζανε μεταξύ τους, και εκτός των άλλων έβαλα και ψάρια που ήταν άρρωστα. Γιατί ?
Γιατί με είχε πιάσει η μανία να το γεμίσω με όλα αυτά τα όμορφα ψάρια που με είχαν κάνει εξ αρχής να επιλέξω το θαλασσινό ενυδρείο, και πραγματικά δεν έβλεπα μπροστά μου.
Τα ήθελα όλα…και τα ήθελα ΤΩΡΑ !!!

Νο3. Συνεχόμενοι πειραματισμοί, και λάθος πληροφόρηση από το Internet και όχι μόνο….

Ενώ όλο το στήσιμο του ενυδρείου είχε γίνει με επίβλεψη και οδηγίες από άτομα πολύ πιο έμπειρα από εμένα και στα οποία είχα και έχω τυφλή εμπιστοσύνη, το «σκουληκάκι» της περιέργειας και σε συνδιασμό με τις χιλιάδες πληροφορίες που υπάρχουν διάσπαρτες στο Internet (και όχι μόνο) με έκαναν να αρχίζω να πειραματίζομαι με διάφορα πράγματα (φωτισμός, ένταση φωτισμού, κυκλοφορητές, ένταση και θέση κυκλοφορητών, αριθμός κυκλοφορητών, κτλ..)
Κάθε φορά είχα μια αποτυχία ή κάποιο πρόβλημα και έτσι ζητούσα τη βοήθεια των ανθρώπων που με στηρίζανε σε όλη αυτή την προσπάθεια.
Τουλάχιστον ήμουν όμως ειλικρινής και έλεγα ακριβώς τι «πατάτα» είχα κάνει, και έτσι μπορούσαν να με βοηθήσουν για το πώς θα διορθωθεί.
Με τον καιρό κατάλαβα ότι στα θαλασσινά ενυδρεία όσο λιγότερο τα πειράζεις τόσο καλύτερα πηγαίνουν.

Νο4. Υπερβολικό τάισμα

Ούτε το σύνδρομο της γενιάς της κατοχής να είχα !!! Τάιζα τα ψαράκια μου απίστευτα πολύ…γιατί τα έβλεπα που με κοιτούσαν συνέχεια πεινασμένα και πίστευα ότι έτσι έκανα καλό σε αυτά και στο σύστημα μου.
Μέγιστο λάθος….του οποίου τις επιπτώσεις τις αντιμετώπισα αργότερα με σοβαρά προβλήματα …. (άλγες, Νιτρικά, φωσφορικά, κτλ…).


Νο5. Λάθος εξοπλισμός

Ευτυχώς αυτό το πρόβλημα δεν το αντιμετώπισα καθόλου !!! Από την αρχή έδειξα εμπιστοσύνη στον άνθρωπο που με παρότρυνε να ασχοληθώ με το θαλασσινό ενυδρείο (βλέπε Voas) και οι οδηγίες του για την αγορά του εξοπλισμού ήταν ευαγγέλιο για εμένα..!!!
Άλλωστε είμαι και εγώ όπως και εκείνος της άποψης ότι ο καλός εξοπλισμός, εκτός από απόσβεση σε βάθος χρόνου, σου προσφέρει μεγαλύτερη ασφάλεια και σε βοηθάει να ξεπεράσεις πιο εύκολα ενδεχόμενες παραλείψεις ή μικρά λαθάκια.


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 28 Φεβ 2019, 12:02

πολύ όμορφο άρθρο Λάμπρο μου, πολλά μπραβο σου! :bravo:

Άβαταρ μέλους
Karlos
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1224
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 07:30
Τοποθεσία: Κερατσίνι
Mood:
Έχει βάλει Like: 286 times
Του έχουν βάλει Like: 356 times

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από Karlos » Πέμ 28 Φεβ 2019, 12:17

Πολύ χρήσιμο άρθρο! Όσα αναφέρεις τα έχω κάνει και εγώ λάθος.

Επίσης για εμένα ενα σημείο που κάνουμε συχνά λάθος είναι ότι δεν το μελετάμε και δεν το μπατζεταρουμε σωστά από την αρχή με αποτελεσμα μετά να οδηγούμαστε σε λάθος επιλογές και να απογοητευομαστε.

Αρχικός Σχεδιασμος
Συνήθως ως αρχαριοι ξεκινάμε να κάνουμε κάτι απλο με φτηνό εξοπλισμό καί μόνο τα "απόλυτως απαραιτητα" για να δουμε πως θα παει και μετα βλεπωντας και κανοντας. Μετά όμως οταν μαγευομαστε από αυτά που βλέπουμε δεν εχουμε δυνατοτητες επεκτασης και καταληγουμε να είμαστε εγκλωβισμενοι από τι αρχικές μας επιλογές. Για παράδειγμα ξεκίνησα με ένα 30 λίτρο για να βάλω μέσα 1 occelaris και κατελήξα εκεί που κατεληξα πληρώνοντας τα πολλαπλάσια.

Καταληγοντας πιστεύω ότι σε κάθε project που κάνουμε στην ζωή μας πρέπει εξαρχής να έχουμε σκεφτει τι θα θέλαμε να κάνουμε και να αντίστοιχα να προγραμματισουμε τα επόμενα μας βήματα.
Keep Reefing! :fish4:

Άβαταρ μέλους
Νικολακης
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 2487
Εγγραφή: Πέμ 22 Μαρ 2018, 16:12
Τοποθεσία: Αθήνα, Καλλιθέα
Mood:
Έχει βάλει Like: 917 times
Του έχουν βάλει Like: 711 times

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από Νικολακης » Πέμ 28 Φεβ 2019, 14:03

Πολύ καλό και σωστό! Πιστεύω ένα 80% τον θαλασσινών το έχει περάσει αυτό.

Άβαταρ μέλους
GiannisFil
Global Moderator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 538
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 21:50
Τοποθεσία: ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ
Έχει βάλει Like: 102 times
Του έχουν βάλει Like: 139 times

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από GiannisFil » Πέμ 28 Φεβ 2019, 15:28

Μπράβο Λάμπρο. Ωραίο και χρησιμότατο άρθρο!!!

Ολοι μας έχουμε κάνει λάθη και δυστυχώς πολλές φορές τα πληρώνουμε.

Άβαταρ μέλους
nasos
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 908
Εγγραφή: Τρί 27 Φεβ 2018, 10:27
Τοποθεσία: Ίλιον
Mood:
Έχει βάλει Like: 120 times
Του έχουν βάλει Like: 108 times

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από nasos » Παρ 01 Μαρ 2019, 16:20

πολύ καλό άρθρο Λάμπρο !!!! Γράψε 5/5
χαχαχαχαχαχαχαχα

AGAPI
Posts in topic: 1
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από AGAPI » Παρ 01 Μαρ 2019, 23:01

Μπράβο Λάμπρο! Πολύ ωραίο θέμα...
Αλλά δεν κατάλαβα.. θελεις να γράψουμε λάθη που έχουμε κάνει;
Τι να πρωτογράψω; :ee:
Θα πρέπει να γεμίσω σελίδες... :shrug:
Ήταν επόμενο! Χωρίς να έχω κανέναν να μου δείξει ούτε τα βασικά...
Να μου πει:
- Εεεεεε ξανθιά... τις γαρίδες δεν τις φυτεύουμε στον αραγωνίτη για το μήπως τις βρει το γκόμπι κ τις φάει...!!! :bangh:
Από τα ψαράδικα.. Γαρίδες, καλαμάρια, λες κ είχα να ταίσω τους καρχαρίες!

Μακης68
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Σοβαρά λάθη που κάναμε ή κάνουμε στο στήσιμο ενός θαλασσινού ενυδρείου..!!!

Δημοσίευση από Μακης68 » Σάβ 02 Μαρ 2019, 09:42

Πολύ καλό θέμα Λάμπρο! Εκτός από τα λάθη που έχεις αναφέρει τα οποία τα έχω κάνει όλα (δεν ήξερα τότε τον Νικόλα!! ) έκανα ακόμα δύο λάθη πάρα πολύ σοβαρά! Το πρώτο ηταν ότι ξεκίνησα με νερό βρύσης για αρκετό χρονικό διάστημα με αποτέλεσμα ο βράχος να είναι μπουκωμενος και να υπολειτουργει παρόλο που τους τελευταίους 6 μήνες κάνω κάθε εβδομάδα αλλαγή νερού με Α/Ο. Το δεύτερο λάθος ήταν που δεν εστησα από την αρχή σωστά και δεν κόλλησα σωστά τον βραχο με αποτέλεσμα να έχω κατολισθήσεις και να είμαι στα πρόθυρα νευρικού κλονισμου!!! Ευτυχώς που ήρθε ο Νικόλας και έσωσε την κατάσταση γιατί ήμουν έτοιμος να το γυρίσω σε χρυσόψαρα!!
:fish4: love is in the air

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”