Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Μακης68
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από Μακης68 » Δευ 23 Απρ 2018, 08:38

Καλημερα! Γνωριζει κανενας ποιος ειναι ο ποιο σιγουρος τροπος για να καθαρισω νεκρο πορωδες βραχο. Τον εχω περιπου 20 μερες Στην αρχη τον επλυνα και τον εβαλα σε ενα δοχειο με κυκλοφορητη για μια μερα. Μετα τον εβρασα για 5 ωρες ( με αλλαγες νερου στις κατσαρολες).Παλι στο δοχειο με τον κυκλοφορητη για 3 μερες, μετα στεγνωμα στον ηλιο για 3 μερες.....και μεχρι τωρα επαναληψεις δοχειο-στεγνωμα... Οταν αδειαζω το νερο εχει ακομα μια μυρωδια.... Πολυ λιγο τωρα γιατι στην αρχη μυριζε πολυ.Αυτος που μου τον εδωσε τον ειχε μηνες εξω. Του τον ειχαν μαζεψει κατι φιλοι του δυτες.... Παντως ειναι αρκετα πορωδες. Οχι ολα τα κομματια αλλα τα περισσοτερα. Μεσα σε πολλες τρυπες ειχε οστρακα πετροσωληνες!Ειναι 20 κιλα βραχος.Αυτα που μπορουσα να δω στις τρυπες τα εβγαλα με ενα μεταλικο αξονα. Εβγαιναν ευκολα...Διαβασα οτι τον βραχο τον καθαριζουν βαζοντας χλωρινη στο νερο για μια μερα, μετα ξεπλυμα και παλι σε νερο με αντιχλωριακο για κανα δυο μερες και μετα στεγνωμα στον ηλιο. Ποσο χλωρινη πρεπει να βαλω; Επισης με μουριατικο οξυ η υδροχλωρικο οξυ. Υπαρχει καποιος που να ξερει και να το εχει κανει;;;;


:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από GodFather » Δευ 23 Απρ 2018, 09:39

Μια καλή λύση.....αν δεν εχεις γυναίκα στο σπίτι και ο βράχος είναι σε νορμαλ κομμάτια να τον βάλεις στο φούρνο.
Δεν θα ζήσει τίποτε και θα έχεις το κεφάλι σου ησυχο !!!

Προσοχή όμως:
Διάβασε καλά τις οδηγίες στην 1η γραμμή.
ΜΟΝΟ ΑΝ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΓΥΝΑΙΚΑ ΣΤΟ ΣΠΙΤΙ !!!
Λάμπρος.Τ

Μακης68
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από Μακης68 » Δευ 23 Απρ 2018, 10:10

Λοιπον φιλε αυριο η γυναικα παει στη δουλεια το πρωι οποτε εγω που παω στις 14:00 για δουλεια θα φουρνιζω τον βραχο!!! Να την εβλεπες οταν με ειδε να βραζω τον βραχο στην κατσαρολα!!! Πολυ γελιο!!! Πηρε τα παιδια και εξω απο το σπιτι γιατι ειχε μια βρωμα....!!! Τα κομματια ειναι μικρα οποτε το μεγεθος δεν ειναι προβλημα. Ξερεις τι θερμοκρασια και για ποσο χρονο να τα φουρνιζω;;; Σ' ευχαριστω πολυ!!!
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από Νίκος » Δευ 23 Απρ 2018, 10:11

καλημερα Μάκη και καλώς ήρθες ...

η διαδικασία είναι πολύ απλή, έχουμε και λέμε:

για αρχη ελέγχεις τα κομμάτια βράχου περιμετρικά ένα ένα, βγάζοντας απο μέσα αν βρεις πεταλίδες πετροσωληνες κοχύλια, με ένα κατσαβίδι και ένα σφυρί εαν χρειαστεί!

στην συνέχεια και όπως πολύ σωστά είπε ο Λάμπρος, όταν θα λείπει η γυναίκα.........προθερμαίνεις τον φούρνο στους 150 βαθμούς και τοποθετείς τον βράχο μέσα για 1.00 ώρα....

στην συνέχεια βγάζεις έξω τον βράχο και τον ξεπλένεις με νερό Αντίστροφης Όσμωσης.....

τον αφήνεις στον ήλιο να στεγνώσει και είναι έτοιμος!

δοκιμασμένη συνταγή για όλους τους τύπους φυσικού ν. βράχου, με άριστα αποτελέσματα σε βάθος χρόνου!

*καλό είναι να μην τον "μπολιάσεις" με χημικά!

Μακης68
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από Μακης68 » Δευ 23 Απρ 2018, 10:26

Καλη σου μερα και σ'ευχαριστω παρα πολυ φιλε μου! Οντως παρα πολυ ευκολη διαδικασια και χωρις χημικα!!! Μου εφτιαξες τη μερα!!!
:fish4: love is in the air

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Δευ 23 Απρ 2018, 10:32

Εδώ είναι μάστερ στα θαλασσινά ενυδρεία φίλε μου. Αφού έπεισαν εμένα να κάνω θαλασσινό...... καταλαβαινεις.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Μακης68
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1584
Εγγραφή: Δευ 23 Απρ 2018, 06:28
Τοποθεσία: Κατω Ηλιουπολη
Mood:
Έχει βάλει Like: 651 times
Του έχουν βάλει Like: 359 times

Re: Καθαρισμος Μεσογειακου νεκρου βραχου

Δημοσίευση από Μακης68 » Δευ 23 Απρ 2018, 10:44

Αυτο βλεπω και εγω!! Πηρα αμεσως την σωστη απαντηση χωρις πολλα μπλα μπλα. Χαιρομαι πολυ που σας βρηκα!!
:fish4: love is in the air

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”