Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Συζητήσεις - Περιβάλλον - Οικολογία
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από GodFather » Παρ 13 Απρ 2018, 10:21

Ένα επίσης πιστεύω πολύ καλό ερώτημα για κάποιον που ξεκινάει να ασχολείτε με τα θαλασσινά ενυδρεία, είναι να βρει ποιες τροφές (είδος, μάρκα, κτλ..) είναι ποιό αποδοτικές και "καλές" για τα ψαράκια μας.
Χώρις να θεωρηθεί ότι είναι μια έμμεση διαφήμιση, (απλά μια καταγραφή της πραγματικότητας είναι) θα ήθελα να δούμε, ποιές τροφες και τι είδος (πελετς, φλείκς, στικς, ζωντανή, κτλ..) πιστεύετε και έχετε παρατηρήσει ότι λατρεύουν τα ψαράκια σας, και για ποιό λόγο.

Εμένα πχ.. στο λίγο διάστημα που ασχολούμαι μπορώ να πώ ότι λατρεύουν τις κατεψυγμένες (Μισίδα και Αρτέμια, της Ocean Nutricion) και επίσης μόνο το "μωβ" κουτί της ιδιας εταιρείας. Την τροφή από το κόκκινο κουτί ούτε να την δουν ενώ το πράσσινο κουτί τσιμπάνε αλλά δεν τρελαίνονται.
Επίσης έχω δοκιμάσει και τα φλεικς της JBL (σπιρουλίνα) τα οποία είναι και αυτά ψιλοαδιάφορα για τα ψάρια μου.


Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 13 Απρ 2018, 15:29

Μέχρι στιγμής δίνω μόνο ocean nutrition prime reef flakes αλλά θα πάρω κι άλλες τώρα που θα μπουν κι άλλα ψαράκια. Ωστόσο μεταφέρω σε αυτό το θέμα την ερώτηση που έχω κάνει σε ένα δικό μου θέμα......μπορούμε στα ψάρια θαλασσινού νερού να δίνουμε κάποιες τροφές που δίνουμε στα ψάρια γλυκού;
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

St@vros
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 110
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 22:13
Τοποθεσία: Κορυδαλλός
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από St@vros » Παρ 13 Απρ 2018, 17:07

Χρησιμοποιώ της OCEAN NUTRITION και πιο συγκεκριμένα την Formula TWO Flakes , την Prime Reef Flakes και την ARTEMIA

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από Νίκος » Σάβ 14 Απρ 2018, 00:05

Καλησπέρα σε όλους ...

Λάμπρο εγω αγοράζω την σειρά της ocean nutrition απο ολα τα χρωματα σε φλεικς και ακολουθώ την εξής διαδικασία ...

Αρχικά κανω σε καθε μια απο δυο τρία δυνατά κουνήματα σαν σέικερ και μετα τις ενώνω σε μια...

Ετσι οταν ταΐζω τρώνε απο ολα και μαθαίνουν και ετσι!

Λόγο προβιοτικης που επιβάλει δυνατά ταισματα, προσπαθώ κατεψυγμένη να τροφοδοτώ μονο τα κοράλλια οπως μυσιδα κριλ αβγά αστακού και αμφίποδα κωπήποδα, μια φορά την εβδομάδα τουλαχιστον!

Άβαταρ μέλους
Kostas82
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 461
Εγγραφή: Κυρ 11 Φεβ 2018, 12:13
Τοποθεσία: Athens
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 1 time

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από Kostas82 » Σάβ 14 Απρ 2018, 22:40

Ocean nutricion formula 2 flakes- pearls, Ocean nutricion prime reef flakes , reef pearls ,tropic marin phyto , κατεψυγμένα rottifer, artemia, και άλλα
main 850l,sub 200l,frag farm 200l, sub2 80l
Light: diy custom multichip led, R.o. ww , Top off: ww
Skinmer: Atb big econo
Reactors: shurran jetstream1 C.R., zeo reactor diy, active carbon diy
Circulation: jebao Dosing pump Marine color

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Πόσες φορές την ημέρα ταϊζετε τα ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από GodFather » Πέμ 31 Μάιος 2018, 10:22

Πόσες φορές την ημέρα ταϊζετε τα ψαράκια σας ?
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από Νίκος » Πέμ 31 Μάιος 2018, 11:02

δυο δυνατά ταΐσματα κάνω με φλέικς και μια φορά την εβδομάδα ταρκετ με κατεψ/νη στα κοράλλια!

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Πέμ 31 Μάιος 2018, 19:51

Στη διατροφή εκτός από ocean nutrition prime reef flakes, πρόσθεσα και κατεψυγμένη brineshrimp+spirulina και Vitalis aquatic nutrition Marine flakes. Την πρώτη της τσακίζουν, τη δεύτερη δε τη πολυτρώνε.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
bbetta
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 27
Εγγραφή: Τετ 28 Φεβ 2018, 19:14
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Τι τροφές δίνεται στα "θαλασσινά" ψαράκια σας ???

Δημοσίευση από bbetta » Δευ 04 Ιουν 2018, 12:48

Πολύ ωραίο θέμα.

Έχω 2 μικρούς Ocellaris σε 80 λίτρα. Στην αρχή είχα αγοράσει Formula 2 Flakes και δεν την έτρωγαν. Μετά πήρα Formula 1 Pellets Small και τους ήταν κάπως μεγάλη και δυσκολευόντουσαν να την καταπιούν. Γενικά από τα 10 χρόνια εμπειρίας μου στο γλυκό πάντα προτιμούσα τα Flakes και για αυτό πήγα σε Prime Reef τα οποία τα σπάω και τα λατρεύουν.
Επίσης μία άλλη τροφή που άρεσε είναι η Tropical Softline America S που είχα από το γλυκό. Όταν τελείωσε δεν την ανανέωσα.
Ταίζω επίσης Sera Vipan ως εναλλαγή στα ON Prime Reef, επειδή μου έχει μείνει μια καινούργια συσκευασία και την εμπιστεύομαι γενικά.
Κατεψυγμένες δίνω συνήθως μόνο 1 φορά την εβδομάδα, έχω από ΟΝ διάφορες όπως Mysis, Artemia, Daphnia, Mosquito Larvae...
Επίσης 1-2 φορές δίνω ζωντανά Grindal που τα ΛΑΤΡΕΥΟΥΝ.

Καθημερινά ταίζω 1 max 2 φορές και 1 στο δεκαπενθήμερο θα πέσει και νηστεία, αλλά και βιταμίνες στην τροφή.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Θαλασσινό νερό - Γενικά”