Φωτογραφική μηχανή

Συζητήσεις πέραν των ενυδρειακών θεμάτων
Απάντηση
Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 11 Ιούλ 2018, 13:35

Καλημέρα παιδιά! Σκέφτομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μπας και βγάζω καμία καλή φωτογραφία το ενυδρείο.
Δεν εχω ιδέα από φωτογραφία αλλά διαβάζω και θα κάτσω να ασχοληθώ έστω να μάθω τα βασικά. Δεν θέλω να γίνω επαγγελματίας απλά καμία σωστή φώτο να μπορώ να τραβάω.


Έχουμε να προτείνουμε κάποιο μοντέλο φωτογραφικής για την περίπτωση μου?



Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 11 Ιούλ 2018, 14:01

Revolution1925 έγραψε:
Τετ 11 Ιούλ 2018, 13:35
Καλημέρα παιδιά! Σκέφτομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μπας και βγάζω καμία καλή φωτογραφία το ενυδρείο.
Δεν εχω ιδέα από φωτογραφία αλλά διαβάζω και θα κάτσω να ασχοληθώ έστω να μάθω τα βασικά. Δεν θέλω να γίνω επαγγελματίας απλά καμία σωστή φώτο να μπορώ να τραβάω.


Έχουμε να προτείνουμε κάποιο μοντέλο φωτογραφικής για την περίπτωση μου?
καλημερα Αρη ...

θα σου πω την εμπειρία μου που έχω με τις φωτογραφικές και τι έχω καταλάβει σε οτι αφορά φωτογραφία - ενυδρείο υφάλου...

πριν μερικά χρόνια μου έκαναν δώρο μια Nikon DSLR αρκετά καλή για την εποχή που βγήκε..

όσο και να προσπαθησα από μόνος μου, ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω αξιοπρεπείς και με βάση της δυναμικής της μηχανής, φωτογραφίες!

έκανα και εγγραφή σε φορουμ και προσπαθησα σιγά σιγά να κατανοήσω τις λειτουργίες της, ακολουθώντας τα βασικά βήματα εκμάθησης...

πήγα και σε φίλο φωτογράφο να μου εξηγήσει καλύτερα με ποιον τρόπο να βγάζω καλές φώτο το ενυδρείο, μέχρι που τον έφερα και σπίτι να μου βγάλει ο ίδιος φώτο, μπας και κάνω καποιο λάθος εγώ...

πήρα και τρίποδο, αλλά δυστυχώς βελτίωση δεν είδα, παρά μόνο φωτογραφίες παραπλήσιες με ενός καλού κινητού...

τώρα χωρίς να γνωρίζω πολλά πολλά, αλλά από οτι μπορώ να κατανοήσω, το θέμα είναι το εξής και λέγεται φακός micro...

χωρίς αυτόν, φωτογραφία όπως αυτές που βλεπουμε σε διάφορα σαιτ του εξωτερικού είναι πολύ δύσκολο να βγει..

από την αλλην στοιχίζει οσο μια φωτογραφική μηχανή επιπέδου dslr...

είναι και αυτό ένα ακριβό χόμπι με πολύ διάβασμα!

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 11 Ιούλ 2018, 14:09

Voas έγραψε:
Τετ 11 Ιούλ 2018, 14:01
Revolution1925 έγραψε:
Τετ 11 Ιούλ 2018, 13:35
Καλημέρα παιδιά! Σκέφτομαι να αγοράσω μια φωτογραφική μπας και βγάζω καμία καλή φωτογραφία το ενυδρείο.
Δεν εχω ιδέα από φωτογραφία αλλά διαβάζω και θα κάτσω να ασχοληθώ έστω να μάθω τα βασικά. Δεν θέλω να γίνω επαγγελματίας απλά καμία σωστή φώτο να μπορώ να τραβάω.


Έχουμε να προτείνουμε κάποιο μοντέλο φωτογραφικής για την περίπτωση μου?
καλημερα Αρη ...

θα σου πω την εμπειρία μου που έχω με τις φωτογραφικές και τι έχω καταλάβει σε οτι αφορά φωτογραφία - ενυδρείο υφάλου...

πριν μερικά χρόνια μου έκαναν δώρο μια Nikon DSLR αρκετά καλή για την εποχή που βγήκε..

όσο και να προσπαθησα από μόνος μου, ποτέ δεν κατάφερα να βγάλω αξιοπρεπείς και με βάση της δυναμικής της μηχανής, φωτογραφίες!

έκανα και εγγραφή σε φορουμ και προσπαθησα σιγά σιγά να κατανοήσω τις λειτουργίες της, ακολουθώντας τα βασικά βήματα εκμάθησης...

πήγα και σε φίλο φωτογράφο να μου εξηγήσει καλύτερα με ποιον τρόπο να βγάζω καλές φώτο το ενυδρείο, μέχρι που τον έφερα και σπίτι να μου βγάλει ο ίδιος φώτο, μπας και κάνω καποιο λάθος εγώ...

πήρα και τρίποδο, αλλά δυστυχώς βελτίωση δεν είδα, παρά μόνο φωτογραφίες παραπλήσιες με ενός καλού κινητού...

τώρα χωρίς να γνωρίζω πολλά πολλά, αλλά από οτι μπορώ να κατανοήσω, το θέμα είναι το εξής και λέγεται φακός micro...

χωρίς αυτόν, φωτογραφία όπως αυτές που βλεπουμε σε διάφορα σαιτ του εξωτερικού είναι πολύ δύσκολο να βγει..

από την αλλην στοιχίζει οσο μια φωτογραφική μηχανή επιπέδου dslr...

είναι και αυτό ένα ακριβό χόμπι με πολύ διάβασμα!
Μήπως εννοείς macro φακό Νίκο?

Άβαταρ μέλους
Νίκος
Administrator
Posts in topic: 2
Δημοσιεύσεις: 9283
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 00:33
Τοποθεσία: Πειραιάς
Έχει βάλει Like: 1832 times
Του έχουν βάλει Like: 2414 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Νίκος » Τετ 11 Ιούλ 2018, 14:14

ναι σορυ λάθος :+1:

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 11 Ιούλ 2018, 14:44

Ναι το έχω στα υπόψιν για τον macro φακό. Και μάλλον θα πάρω έναν. Από φωτογραφική δεν έχω ιδέα τι να επιλέξω..

Άβαταρ μέλους
GodFather
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 1943
Εγγραφή: Δευ 12 Φεβ 2018, 09:42
Έχει βάλει Like: 136 times
Του έχουν βάλει Like: 362 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από GodFather » Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:33

Μπράβο φίλε μου....ωραίο θέμα, γιατί και εγω βγάζω φωτό το ενυδρείο ...άστα να πάνε.
Όταν καταλήξεις κάπου και δεις ότι τα καταφέρνεις.....θα σε φωνάξω μπας και βγεί επιτέλους καμιά καλή φωτό του ενυδρείου μου.
Πλάκα κάνω βέβαια......
Απλά όταν με το καλό καταλήξεις και την αποκτήσεις μπες ξανά και γράψε εντυπώσεις και το κατά πόσο είναι εύκολο τελικά.
Λάμπρος.Τ

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 11 Ιούλ 2018, 16:55

Δε νομίζω ότι είναι θέμα φωτογραφικής μηχανής όσο ρυθμίσεων που θα επιλέξεις και φωτισμού. Μια σχετικά καλή dslr θα κάνει άνετα τη δουλειά της. Παίζεις με το άνοιγμα του κλείστρου και την ισορροπία λευκού και σκίζεις.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 11 Ιούλ 2018, 17:27

Όταν λέμε σχετικά καλή? Άσχετος εδώ. Έχεις να προτείνεις κάτι?

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 11 Ιούλ 2018, 17:46

Κοίτα, εγώ εγώ μια Canon EOS 500D και είμαι πολύ ικανοποιημένος. Και με μια λιγο χαμηλότερης δυναμικότητας ακόμα, πάλι ικανοποιημένος θα ημουν. Μια Nikon D5300 ή μια Olympus OM-D E-M10 είναι επίσης μια χαρά φωτογραφικές. Εκτός κι αν έχεις σκοπό να σκάσεις πολλά λεφτά ή να μάθεις γύρω από τη φωτογραφία και να ασχοληθείς ερεταιτω οπότε μετα πας σε άλλα μοντέλα πιο δυνατά. Μη νομίζεις κι εγώ ψιλοάσχετος είμαι αλλά τα είχα ψάξει οταν ηθελα να πάρω μηχανή.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
tsoui
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 981
Εγγραφή: Σάβ 10 Φεβ 2018, 16:25
Τοποθεσία: Κατω Πατησια
Έχει βάλει Like: 244 times
Του έχουν βάλει Like: 158 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από tsoui » Τετ 11 Ιούλ 2018, 18:19

Εχετε στο νου σας οτι ενα καλος φακος macro εστιαζει μαξιμουμ στα 30 εκατοστα αποσταση μετα δεεεεεν....

Άβαταρ μέλους
Revolution1925
Global Moderator
Posts in topic: 5
Δημοσιεύσεις: 410
Εγγραφή: Δευ 05 Μαρ 2018, 12:03
Τοποθεσία: Αριδαια
Έχει βάλει Like: 86 times
Του έχουν βάλει Like: 70 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Revolution1925 » Τετ 11 Ιούλ 2018, 18:20

Δεν έχω σκοπό να ασχοληθώ τρελά με την φωτογραφία. Να μάθω 5-10 βασικά να μπορώ να πάρω μια καλή φώτο το ενυδρείο πιο πολύ..

Με καμία τέτοια κάνω δουλειά?
https://www.skroutz.gr/s/9412218/Canon- ... I-USM.html

https://www.skroutz.gr/s/9672480/Nikon- ... 6G-VR.html

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Τετ 11 Ιούλ 2018, 18:50

Μια χαρά και οι δύο.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Nomad7
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 227
Εγγραφή: Σάβ 16 Ιουν 2018, 22:11
Τοποθεσία: Chalkida
Έχει βάλει Like: 4 times
Του έχουν βάλει Like: 15 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Nomad7 » Παρ 03 Αύγ 2018, 15:07

Δεν ξέρω αν πήρες τελικά, αλλά πήρα και εγώ πριν από 1-2 μήνες. Πήρα την 2η που πόσταρες, την Nikon D3400. Είναι μια entry level μηχανή, δηλαδή είναι για αρχάριους, δίχως αυτό να σημαίνει ότι δεν μπορείς να βγάλεις φωτογραφιάρες. Απλώς την λένε entry level καθώς αν θες να ασχοληθείς σε πολύ βάθος ή επαγγελματικά, τότε φυσικά θα σε περιορίσει.

Αλλά για την χρήση που την θες (και που ήθελα και εγώ) είναι πολύ καλή. Έχει να μάθεις πολλές ρυθμίσεις αν θες να φωτογραφίζεις με χειροκινητο τρόπο (που για αυτό το λόγο παίρνεις DSLR) αλλά ακόμα και αν δυσκολευτείς ή μέχρι να την μάθεις, υπάρχουν και κάποια presets (πχ για πορτραίτα, τύπου macro, τοπία κλπ) αλλά και 2 modes για full auto (ένα με φλας αν χρειάζεται και ένα χωρίς φλας).

Από φακό έχω ακόμα αυτόν που φορούσε κατά την αγορά (18-55mm), αλλά θα πάρω σύντομα και τον 70-300mm.

Άβαταρ μέλους
Panos Safarikas
Posts in topic: 4
Δημοσιεύσεις: 1422
Εγγραφή: Παρ 09 Φεβ 2018, 23:37
Τοποθεσία: Ιωάννινα
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 13 times

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από Panos Safarikas » Παρ 03 Αύγ 2018, 15:15

Παιδιά αυτές οι φωτογραφικες μηχανές είναι ότι πρέπει και λίγο παραπάνω για κάποιον που θέλει να μάθει αρκετά πράγματα πάνω στη φωτογραφία. Από κει και πέρα πιστεύω περνάμε σε άλλο επίπεδο που το βλέπω περιττό προσωπικά. Δε θα μας καλεσει κανένας να φωτογραφίσουμε γάμο ή βάφτιση. Ακόμα και για κάποιον που θέλει να ασχοληθεί πιο "επαγγελματικά" είναι ενα πολύ καλό μηχάνημα για να ξεκινήσει και αργότερα να σκάσει πολλά φράγκα να πάρει κάτι άλλο.
Κανείς δε πρόκειται ποτέ να αποκτήσει στο ενυδρείο του, εκείνο που τα ψάρια χαίρονται στη φύση!.......αρκέσου στο να προσπαθήσεις να το πλησιάσεις έστω και λίγο.

Άβαταρ μέλους
isidor
Posts in topic: 1
Δημοσιεύσεις: 248
Εγγραφή: Τετ 07 Φεβ 2018, 19:01
Τοποθεσία: Μαρούσι
Mood:
Έχει βάλει Like: 0
Του έχουν βάλει Like: 0

Re: Φωτογραφική μηχανή

Δημοσίευση από isidor » Παρ 03 Αύγ 2018, 18:22

Χωρίς να ξέρω από φωτογραφικές νομίζω πως καλύτερη επιλογή είναι η πρώτη γιατί έχει και δεύτερο φακό στα ίδια λεφτά.

Απάντηση

Επιστροφή στο “Γενικού περιεχομένου”